ruszel

Specjalizuję się w projektowaniu znaków graficznych i identyfikacji wizualnych. Działam głównie za pośrednictwem Internetu i dzięki temu miałem już okazję współpracować z firmami ze wszystkich kontynentów... poza Antarktydą.

Moje prace charakteryzują się prostotą i wiernością podstawowym zasadom projektowania logo. To gwarantuje, że są łatwe do wykorzystania w każdym medium i w dowolnym rozmiarze, a ich wartość nie przemija wraz z dewaluującymi się trendami.

Jeśli potrzebujesz logo dla swojej nowej firmy, chciałbyś odświeżyć dotychczasowy znak lub jesteś zainteresowany współpracą nad jakimś innym projektem graficznym — napisz do mnie lub zapytaj o wycenę.



Ile kosztują moje usługi?

To zależy oczywiście od specyfiki zlecenia. Zapytaj o wycenę Twojego zlecenia.

Co charakteryzuje dobre logo?

Dobre logo to oryginalny pomysł przekazujący filozofię działania przedsiębiorstwa w prostej formie.

  • Oryginalny pomysł to unikatowość identyfikacji firmy.
  • Przekaz filozofii pomaga klientom skojarzyć oglądany symbol z przesłaniem jakie chcemy wysłać w świat o naszym przedsięwzięciu.
  • Prosta forma zapewnia natychmiastowe zapamiętanie logo przez odbiorców, a ponadto czyni je funkcjonalnym i możliwym do wykorzystania w każdej sytuacji.

W swoich projektach zawsze staram się mieć na względzie wymienione wyżej cechy, a myślą przewodnią są dla mnie słowa Pablo Picasso:

“To know what to leave out is art.”

Wydaje mi się, iż w swoim portfolio zgromadziłem ciekawy zestaw prac, który lepiej niż rozbudowane opisy i marketingowy bełkot poświadcza o moim doświadczeniu i umiejętnościach. Jeśli potrzebujesz identyfikacji wizualnej, logo, bądź też innego projektu graficznego — zapraszam do współpracy.


Jaki jest schemat i zasady współpracy?

Poniżej przedstawiam schemat przebiegu prac nad logo. W znacznej mierze odnosi się on także do innych realizacji.

  1. Na wstępie zawsze proszę o chwilę zastanowienia nad wymaganiami i oczekiwaniami dotyczącymi logo. Chodzi oczywiście o zgromadzenie i przekazanie projektantowi jak największej ilości informacji, które mogą być pomocne w uzyskaniu możliwie najlepszego efektu finalnego (tzw. (briefing).
  2. Prace nad znakiem rozpoczynam po wpłaceniu na moje konto zaliczki w wysokości 50% ceny projektu.
  3. Przystępuję do tworzenia wstępnych propozycji logo. W przeciągu maksymalnie 14 dni dostarczam minimum 3 koncepcyjnie różne propozycje wyglądu logo.
  4. Klient decyduje, która wersja najbardziej odpowiada jego potrzebom. Skupiamy się wtedy na wyselekcjonowanym szkicu i dopieszczamy go, aż do osiągnięcia pełnej satysfakcji, co oznacza ilość poprawek i modyfikacji limitowaną jedynie przez poczucie przyzwoitości i zdrowy rozsądek:-)
  5. Gdy zdecydujemy z klientem, iż osiągnęliśmy logo w finalnej postaci i wszystko prezentuje się już idealnie następuje przekazanie pozostałej części honorarium. W trakcie żmudnego pełznięcia przelewu przez odmęty bankowych systemów przygotowuję finalne pliki logo.
  6. Po dotarciu reszty należności na moje konto następuje przekazanie plików wynikowych.

Jakich informacji potrzebuję? Co to jest briefing?

Briefing to mniej lub bardziej sformalizowany zestaw wskazówek, które mają na celu wprowadzenie projektanta w zadanie. Logo jest (a przynajmniej powinno być) elementem większej całości, jaką jest identyfikacja firmy lub produktu. Dlatego jest niezwykle pożądane aby było ono wizualną reprezentacją stojącej za nim filozofii, a więc tego jak chcielibyśmy by było postrzegane nasze przedsięwzięcie.

Aby osiągnąć ten cel twórca musi zostać wyposażony w pewien zasób informacji — w przeciwnym razie najprawdopodobniej powstanie po prostu "ładny znaczek", który w nikłym stopniu będzie związany z identyfikowanym bytem, co z pewnością nie pomoże w budowaniu spójnego i odpowiadającego potrzebom firmy wizerunku.

Z pewnością nikt nie wie o Państwa działalności więcej niż Wy sami i dlatego przed przystąpieniem do prac nad logo powinni spróbować Państwo odpowiedzieć sobie na kilka pytań...


Briefing — pytania pomocnicze:

  • Co powinno komunikować logo?
  • Jaki sygnał chcielibyście Państwo wysłać do swoich potencjalnych klientów?
  • Co powinno kojarzyć im się z Państwa firmą?
  • Jakie emocje powinien przywoływać znak?
  • Co wyróżnia Państwa przedsięwzięcie na tle konkurencji?
  • Jakie wartości reprezentujecie?
  • Kim jest odbiorca, do którego winno być zaadresowane przesłanie?

Briefing to naprawdę istotny element procesu projektowego i dlatego chcąc ułatwić Państwu jego przygotowanie zamieszczam poniżej listę elementów, z których może się on składać — mam nadzieję, że okaże się ona pomocna.


Briefing — przykładowe elementy:

  1. Elementy tekstowe mające wchodzić w skład znaku, a więc np. nazwa firmy oraz opcjonalne hasło marketingowe.
  2. Preferencje dotyczące kształtu logo, rozumiane — na przykład — jako "alternatywa" znaku składającego się wyłącznie z logotypu (tekstowego przedstawienia nazwy firmy) i logo będącego połączeniem logotypu z sygnetem (elementem czysto graficznym).
  3. Najbardziej pożądane wrażenia i emocje jakie winno przekazywać logo. Może to być na przykład zestaw słów typu: odpowiedzialność, biznesowy profesjonalizm, szybkość, nowoczesność, dynamizm…
  4. Grupa docelowa, target, na który nakierowana jest firma.
  5. Co wyróżnia Państwa firmę na tle konkurencji? Jakie jej cechy winny skłaniać klientów do skorzystania właśnie z Państwa usług?
  6. Gdy chodzi o odświeżenie logo to pożądane jest zademonstrowanie dotychczasowego znaku oraz przedstawienie jego cech, które skłoniły Państwa do modernizacji.
  7. Znaki graficzne, które szczególnie się Państwu podobają i które mogłyby być wskazówką w jakim kierunku winniśmy podążać.
  8. Kwestie bardziej techniczne, a więc ewentualne limity dotyczące maksymalnej ilości kolorów, planowanych sposobów stosowania logo itp.
  9. Pożądane/niepożądane kolory, symbolika do wykorzystania w znaku itp...

Generalnie nie jest koniecznym pełne odpowiadanie na wszystkie powyższe pytania — istotą rzeczy nie jest oczywiście tworzenie wypracowania lecz to, abym mógł "poczuć" czego Państwo ode mnie oczekują, w jakim kierunku powinniśmy podążać i w jaki sposób najlepiej oddać charakter przedsięwzięcia. Naturalnie zwykle w trakcie prac po powstaniu pierwszych koncepcji wstępnych, czy też po prostu podczas wymiany informacji z klientem następuje pewne wyklarowanie sytuacji — jedne koncepcje pojawiają się, natomiast inne są eliminowane. Ważne jednak, aby już na początku nie marnować czasu na losowe błądzenie we mgle, które może okazać się frustrujące dla obu stron.