Brand On Belief

Trzech Kumpli – browar lotny.

Trzech Kumpli był nowym (w 2014 roku) browarem kraftowym planującym produkcję swoich trunków w modelu kontraktowym, a więc z użyciem sprzętu należącego do większych graczy (stąd i dopisek "lotny"). Człowiekiem stojącym za całym projektem jest Piotr Sosin, który zgłosił się do mnie z zadaniem stworzenia logo dla jego przedsięwzięcia.

Prace rozpoczęliśmy z kilkoma pomysłami na symbolikę marki:

  1. Trzech przyjaciół raczących się wspólnie piwem.
  2. Wizerunek Światowida — czterolicego słowiańskiego bóstwa wojny, płodności i dostatku.
  3. Klient był wielbicielem stylu Art Deco, tak więc i ten motyw chcieliśmy przetestować.
Szkice.

Start analogowy.

Trójgłowe postaci zdominowały tę fazę prac, ale oprócz nich pojawiło się także kilka innych pomysłów na wygląd znaku.

Propozycja A.

Propozycja A.

Pierwszy koncept to proste, geometryczne odwzorowanie trzech osób siedzących przy wspólnym stole. Oczywiście z piwem w dłoni.

Minimalistyczne i efektywne.

Propozycja B.

Propozycja B.

Drugi pomysł to nawiązanie do Światowida, a poniekąd również do stylu Art Deco.

Propozycja dość niecodzienna i zapadająca w pamięć.

Propozycja C.

Propozycja C.

Ostatnia opcja to najbardziej radykalne i eksperymentalne rozwiązanie, które zostało zainspirowane symboliką alchemiczną (pierwszy kształt jest symbolem stworzenie kamienia filozoficznego).

Na tym etapie planem browaru było nadawanie kolejnym gatunkom piw nazw pochodzących od związków chemicznych i z tego powodu podejście "alchemiczne" wydawało mi się całkiem interesujące.

Rozwój projektu.

Do dalszych prac została wybrana pierwsza propozycja ze względu na swoją prostotę oraz bardzo czytelne nawiązywanie do nazwy firmy.

Rozwój symbolu.

Symbol.

Klient słusznie wytknął, że pierwotny szkic był nieco zbyt masywny i topotny. Ponadto, uwidocznione w nim piwo było zbyt ciemne, aby mogło uchodzić za pierwszy napój, który już niedługo miał opuścić kadzie warzelne.

Pracując nad poprawieniem tych kwestii wpadłem również na pomysł, aby cały znak zamknąć w obrysie przypominającym kapsel, co dodatkowo wzmnocniłoby sugestię, iż chodzi o jakiegoś rodzaju napój.

Rozwój liternictwa.

Liternictwo.

Do tego momentu liternictwo pozostawiało jeszcze wiele do życzenia — kolejne znaki były po prostu ułożone na łuku, a ich formy niewystarczająco otwarte, co negatywnie wpływało na czytelność tekstu w niewielkich rozmiarach. Na grafice obok uwidoczniłem w jaki sposób zostało to poprawione.

Finalne logo Trzech Kumpli.

Finalne logo Trzech Kumpli.

Byliśmy w pełni zadowoleni z rezultatu, jaki udało nam się uzyskać. Wybitnie geometrzyczny, unikalny znak, o nieodparcie piwnym charakterze i dumnie reprezentujący trio naszych kumpli.

Samo logo okazało się jednak dopiero początkiem naszej współpracy...

Wyjście poza logo.

Podczas dalszych prac stworzyliśmy dla browaru wiele dodatkowych materiałów graficznych, które znacznie poszerzyły identyfikację wizualną Trzech Kumpli.

Ikony firmowe.

Ikony.

Cała kolekcja symboli związanych z piwną tematyką i konstrukcyjnie zbliżonych do samego logo. Z biegiem czasu okazało się to być wyjątkowo elastyczne i przydatne narzędzie w marketingowym arsenale Trzech Kumpli.

Wzór ikon.

Wzór.

Ikony mogą być wykorzystywane samodzielnie lub, jak na dołączonej grafice, jako wzór wypełniający przestrzeń.

Ikony procesu warzenia piwa.

Ikony procesu warzenia piwa.

Kolejne symbole, tym razem ściśle związane z kolejnymi etapami produkcji piwa. Osobom zainteresowanym szczegółami polecam odpowiednią podstronę witryny Trzech Kumpli.

Wizytówki.

Wizytówki.

Proste, klarowne i eleganckie.

Katalog piwny.

Piwodnik.

Szczegółowy katalog przedstawiający pełną ofertę piwną browaru Trzech Kumpli.

Etykiety.

I wreszcie kwestia stanowiąca zdecydowaną większość naszej kooperacji: etykiety piwne. Do tej pory stworzyliśmy przeszło 40 unikalnych projektów, które charakteryzują się zarazem rozpoznawalną i spójną stylistyką. Ta liczba zapewne niebawem się przeterminuje, bo browar nie planuje zwalniać tempa.

Etykiety – zestaw 1.
Etykiety – zestaw 2.
Etykiety – zestaw 3.


duopa